Przyszłość marketingu cyfrowego: pięć trendów pozwalających wykorzystać możliwości małych firm

Jameson General Store był historycznym skarbem w małej społeczności Karoliny Północnej. Jim Jameson, właściciel, był częścią rodzinnego dziedzictwa przez ponad 100 lat. Firma przeżyła złe czasy, w tym Wielki Kryzys. Jednak ich ciężka praca i lojalność klientów podtrzymały sukces firmy.

visit https://fototapety.net.pl/

Nawet gdy sąsiednia społeczność dostała swój sklep Walmart’s Marketplace Store, ich klienci pozostali lojalni. Jim nie wierzył w wykorzystywanie reklam internetowych i platform mediów społecznościowych. Uważał, że te działania były tylko chwilową modą. Jednak ich klienci stopniowo zaczęli robić zakupy online, ponieważ Jameson General Store miał ograniczoną ofertę produktów.

W rzeczywistości większość transakcji, które stracił Jameson Store, nie dotyczyła lokalnych konkurentów, ale sprzedawców internetowych. Jim był nieugięty, jeśli chodzi o oparcie się pokusie robienia zakupów przez Internet. Kiedy jednak zobaczył, jak jego 10-letni wnuk kupuje przedmiot, który trudno znaleźć w okolicy, po znacznych kosztach, Jim musiał zastanowić się nad swoją obecną strategią marketingową w obliczu zmieniającego się krajobrazu w kraju.

Dzisiejsi klienci mogą kupować różnorodne produkty online przy minimalnym wysiłku. Biorąc pod uwagę ten scenariusz, tradycyjne firmy walczą o przetrwanie w zaciekłej konkurencji internetowej. Według ankiety przeprowadzonej w 2017 r. przez Square i Mercury Analytics, obejmującej 1164 właścicieli firm w USA, poczyniono następujące obserwacje:

96% Amerykanów posiadających dostęp do internetu dokonało w swoim życiu zakupu online, z czego 80% tylko w ciągu ostatniego miesiąca.
51% Amerykanów woli robić zakupy online.
67% milenialsów i 56% przedstawicieli pokolenia X woli robić zakupy online niż w sklepach stacjonarnych.
Millenialsi i przedstawiciele pokolenia X spędzają prawie 50% więcej czasu na zakupach online każdego tygodnia (sześć godzin) niż ich starsi koledzy (cztery godziny).
51% seniorów robiło zakupy na targowiskach, 66% w dużych witrynach detalicznych, 30% w sklepach internetowych lub niezależnych butikach, a 44% w sklepach internetowych z określoną kategorią.
Specjaliści od marketingu rozumieją, jak ważny jest Internet i jak skutecznie wykorzystać tę moc. Według Socialmedia.com 90% marketerów korzysta z mediów społecznościowych w swoich firmach. Niestety, wiele małych firm nie dostrzega tego faktu. Wiele firm zdecydowało się schować głowę w piasek w nadziei, że ta „internetowa sprawa” zniknie. Nie miało!
W rzeczywistości handel elektroniczny rośnie o ponad 23% rocznie; jednak według badań Square i Mercury Analytics 46% amerykańskich małych firm nie ma strony internetowej. Ten artykuł koncentruje się na tym, jak małe firmy mogą wykorzystać marketing cyfrowy, aby osiągnąć większy sukces i zwiększyć swoje szanse rynkowe.

Marketing cyfrowy powinien być narzędziem, z którego powinna korzystać każda poważna mała firma. Marketing cyfrowy ma wiele nazw, takich jak marketing e-commerce, marketing online i marketing internetowy. Marketing cyfrowy można zdefiniować jako „marketing produktów lub usług z wykorzystaniem kanałów cyfrowych w celu dotarcia do konsumentów”. Głównym celem jest promocja marek za pomocą internetu.

Marketing cyfrowy wykracza poza marketing internetowy i obejmuje kanały, które nie wymagają korzystania z Internetu. Niektóre cyfrowe kanały marketingowe obejmują strony internetowe, platformy mediów społecznościowych, marketing e-mailowy, optymalizację wyszukiwarek (SEO), blogowanie, podcasty i reklamy online, by wymienić tylko kilka. Oprócz sztuczek technologicznych firmy powinny znać swoich klientów i swoje podstawowe kompetencje. Marketing cyfrowy nie jest srebrną kulą. Marketing cyfrowy to narzędzie dla doświadczonych biznesmenów.

Catherine Juan, Donnie Greiling i Catherine Buerkle, autorzy Internet Marketing: Start to Finish, sugerują, że skuteczny marketing cyfrowy wymaga wielu starannych planów. Dodają: „Istotą uzyskania prawdziwej trakcji z internetowego programu marketingowego jest powiązanie danych marketingowych i sprzedażowych ze wskaźnikami. Śledź to, co robisz, śledź wpływ i śledź wynikającą z tego sprzedaż”. Patrząc na krajobraz innowacji technologicznych i internetowych, małe firmy powinny myśleć strategicznie o następujących pięciu trendach marketingu cyfrowego:

• Sztuczna inteligencja — niektórzy ludzie opracowują skomplikowane scenariusze zagłady maszyn do kontrolowania świata. Jednak sztuczna inteligencja (AI) staje się sposobem na życie w marketingu. Sztuczną inteligencję można zdefiniować jako „teorię i rozwój systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które normalnie wymagają ludzkiej inteligencji”. Technologia aktywacji głosowej, taka jak Amazon Echo, zwraca uwagę opinii publicznej na sztuczną inteligencję. Do 2020 roku klienci będą zarządzać 85% swoich zakupów bez interakcji z osobą.

• Wyszukiwanie w Internecie — kupujący mają większą wiedzę niż kiedykolwiek